Rolakatalog

"Nie prowokujcie kretyna, by napisał arcydzieło, a nuż mu się uda!" Stanisław Jerzy Lec

Recenzja #21 - "Istoty światła i ciemności" Simon R. Green

Watykan ma plan – zachować status quo. Boski plan nie zezwala jednak, by olbrzymia moc pozostawała w rękach śmiertelników. Ci z Dołu jak zwykle próbują udaremnić plany Góry. Jest jeszcze Kolekcjoner pragnący zdobyć unikatowy eksponat oraz rzesze innych, którzy mają własne plany.
Każdy z nich pożąda Graala... Nieświętego Graala – kielicha Judasza z Ostatniej Wieczerzy, źródła ostatecznej potęgi i nieskończonego zepsucia.
Tylko John Taylor nie ma planu. Nie ma też wyboru – musi odnaleźć Kielich, by powstrzymać Armagedon.
Nightside, gdzie można się sztachnąć Elvisem i spędzić noc z Marylin Monroe, gdzie martwa zakonnica pokaże stygmaty - wszystko za odpowiednią opłatą. Wynaturzone magiczne serce Londynu, gdzie grzech jest cnotą, a cnota występkiem, będzie areną walki o kielich, walki w której stawką są losy świata.

Pierwszy tom serii był nietuzinkowy. Zabierał czytelnika w miejsca, które nie są znane zwykłym śmiertelnikom. W barwny i niezwykle przyjemny do odbioru zabiera Nas do świata Nightside, z jednym tylko wyjątkiem… Książka staje się nudna.
Mimo że początkowa zapowiedź książki, a także pierwsze wydarzenia zapowiadają pełną akcji i niespodziewanych sytuacji wyprawę głównego bohatera po Nieświęty Graal, okazuje się, że zabrało tego czegoś, co mogłoby trzymać czytelnika. To dobra książka, całkiem zaskakująca, ale polega na przestawianiu bohatera z jednego miejsca na miejsce, przedstawiania Nam tony nowych postaci, a także niepotrzebnego biegania i strzelania. Zabrało mi elementu, który sprawiłby, że czytałabym z zapartym tchem.

Nie mogę powiedzieć, że nie warto przeczytać tej książki. Przedstawia ona dużo większą wartość niż niejeden bestseller (który w ostatecznym rozrachunku okazał się gniotem). Nightside to ciekawy świat, pełen tajemnic, niezapomnianych wrażeń, intrygujących postaci (bardzo często nam znanych z literatury czy świata rzeczywistego), a także nietuzinkowa fabuła.

★★★★★★☆☆☆☆

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.