Rolakatalog

"Nie prowokujcie kretyna, by napisał arcydzieło, a nuż mu się uda!" Stanisław Jerzy Lec

Recenzja #19 - "Krótka piłka" Harlan Coben

Mecz US Open zostaje przerwany przez odgłos strzału. Ofiarą okazuje się zabita przed stadionem dwudziestoczteroletnia tenisistka, Valerie Simpson. Sześć lat wcześniej zapowiadała się na gwiazdę, jednak nieoczekiwane załamanie nerwowe położyło kres jej karierze.
Valerie zamierzała jednak wrócić do sportu, a jako swojego agenta zaangażować właśnie Myrona Bolitara.
W przerwanym meczu brał udział klient Myrona, Duane Richwood, świetnie rokujący młody, ciemnoskóry debiutant. Chociaż kiedy padał strzał, cały stadion widział go walczącego na korcie, to właśnie Duane stał się podejrzanym numer 1.
Myron nie ma wyjścia – aby ocalić karierę i dobre imię swojego klienta, musi działać szybko. Razem ze zblazowanym przyjacielem, Winem, będzie musiał połączyć kawałki układanki, które pokierują ich do ekskluzywnego klubu, w którym pewnej letniej nocy popełnione zostało morderstwo…

Kiedy człowiek pozna autora, zwanego "Harlan Coben", już nigdy się od niego nie oderwie. W "Krótkiej piłce" po raz kolejny dostajemy zawiłą, ciekawą intrygę, która ciągnie się od pierwszych stron, aż po sam koniec. Czytając, ani razu nie doznałam wrażenia, że się nudzę bądź autor zaczyna się wypalać, wręcz przeciwnie. Z każdą, przewróconą kartką czują sycącą ciekawość i niemożność oderwania się od lektury.

„- Wiesz co, Win?- No?- Lewa strona drogi. Jest przeznaczona dla jadących z przeciwka”


Coben wykorzystuje podobne chwyty do tych, które można znaleźć na kartach powieści jego innych książek: fałszywe poszlaki, kłamstwa, przekupstwa, sekrety rodzinne, gwałty i zaskakujące zakończenia. Tak naprawdę przez większość książki oczekujemy mordercy, podejrzewamy, że go znany, by niemal pod sam koniec zrozumieć, że autor wodził nas za nos przez cały czas. Do tej pory nie udało mi się odgadnąć prawdziwego sprawcy, a zazwyczaj jestem w tym dobra. Brawa dla Cobena i oby reszta jego kryminałów trzymała przynajmniej równy poziom!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x x.