Rolakatalog

"Nie prowokujcie kretyna, by napisał arcydzieło, a nuż mu się uda!" Stanisław Jerzy Lec

Recenzja #15 - "Two Warsaw Mysteries" Kevin Hadley

W grudniowy poranek w skrytej pod śniegiem Warszawie dwóch gangsterów dokonuje napadu na niewielki oddział banku. Niebawem uderzają ponownie. Uwagę kolejnych świadków przykuwa osobliwy szczegół – paznokcie jednego z bandytów zdobi czerwony lakier... Na schodach warszawskiej katedry św. Jana, w strugach deszczu przechodzień znajduje ciało eleganckiego mężczyzny o śródziemnomorskich rysach. W sprawę zamieszane są osobistości z kręgów sztuki…”
„Two Warsaw Mysteries” opowiada dwie, proste historii, których akcja ma miejsce w Warszawskich dzielnicach. Fabuła jest nieskomplikowana, nie zaskakuje i nie zachowuje się jak typowy kryminał, z którymi do tej pory czytelnik miał do czynienia, bo przecież książka nawet do tego nie służy. Brakuje napięcia i lepszej akcji, aczkolwiek nikt nie kupuje książek z tej serii w poszukiwaniu oryginalnej i wciągające fabuły. Czytelnik skupia się przede wszystkim na nauce języka angielskiego i książce wychodzi to zadanie bardzo dobrze.
Rozdziały książki są króciutkie, przeważnie po około dwie strony, a po nich są ćwiczenia w celu powtórzenia słownictwa, sprawdzenia naszej wiedzy na temat fabuły i zadania gramatyczne. Forma bardzo przypomina egzamin maturalny, choć jest przedstawiony w dużo ciekawszej formie. Bo bokach strony są zapisane najtrudniejsze słówka z tłumaczeniem, na końcu znajduje się słowniczek i odpowiedzi do zadań. Z przyjemnością wykonuje się kolejne ćwiczenia, będąc dumnym z siebie, że tak szybko idzie czytanie i rozwiązywanie zadań.
„Two Warsaw Mysteries” to książka na poziomie A2, czyli podstawowym. Zabrałam się za nią, sądząc, że B1 jest dla mnie zbyt wysokim poziomem. Myliłam się. Jest to pozycja przede wszystkim dla osób, które zaczynają naukę z angielskim. Prawidłowo rozwiązane ćwiczenia cieszą, ale są one naprawdę proste i raczej na poziomie egzaminu gimnazjalnego, a może i nawet niżej.
Polecam. Naprawdę gorąco polecam książeczkę. Kryminał + ćwiczenia po angielsku to idealny sposób na naukę dla osób, które lubują się w tym gatunku. Nie są to nużące klasyki z przestarzałym angielskim, a cena jest na odpowiednim dla kieszeni książkoholika poziomie (średnio po 20 zł za tom).
Jeśli ktoś byłby chętny nabyć ode mnie książeczkę i spróbować własnych sił z zadaniami, proszę napisać na facebooka. Za 15 zł z wysyłką chętnie sprzedam. To pozycja na jeden raz, głównie ze względu na poziom i dość przeciętną fabułę, jednak warto spróbować swoich sił i być dumnym z faktu, że przeczytało się i ZROZUMIAŁO książkę w obcym języku.

4 komentarze:

 1. To jest fajny sposób na naukę. Lubię czytać po angielsku, więc sądzę, że mogłabym i przeczytać to. :)
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na recenzję Margo polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam, choć uważam, że jeśli lubisz czytać ksiązki po angielsku, to lepszy jest dla cb wyższy poziom :)

   Usuń
 2. Aż żałuję, że nie umiem na tyle języka angielskiego, by brać się za takie pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie źle myślisz, ona jest prościutka w czytaniu. A jeśli uważasz, że poziom A2 jest dla cb za wysoki, wydawnictwo ma książki o poziomie A1 :)

   Usuń

© Agata | WS | x x.